Manau sutiksite, kad paskutiniu metu ypač pradėjo populiarėti maisto ant grotelių ruošimo kultūra, tačiau šį kartą kalbėsime ne apie tai. Galima sakyti, kad vasara jau baigėsi, prasidės lietūs, tad kuriam laikui numylėtus grilius, šašlykines, lauko židinius ar laužavietes galite ir pamiršti, tačiau kol oras nelepina, puikių kepsnių, dar kitaip vadinamų steikais galima pasigaminti ir virtuvėje. Butent šiandien apie tai ir pakalbėsime – kokiomis taisyklėmis vadovautis, kad namuose ant stalo garuotų restoraninio (taip, tikrai restoraninio) lygio jautienos kepsnys.
Pirmiausia norime duoti labai gerą patarimą (,už kurį galėsite padėkoti vėliau). Privalote įsigyti špižinę keptuvę. Kodėl? Todėl, kad tai pati universaliausia, ypatingai gerai įkaistanti ir išlaikanti temperatūrą keptuvė. Beje, ji amžina – tikrai galėsite palikti ateities kartoms (prisiminkite savo tėvų/senelių naudotas keptuves ir suprasite, ką turime omeny). Kuom tai svarbu steikui? Pagrindinė taisyklė – mėsą kepti kuo karštesnėje keptuvėje, o špižinė keptuvė ir yra tam pati tinkamiausia.
Mėsos kokybė. Visuomet, jei kepame steiką, renkamės brandintą jautieną. Brandinimo metu jautienoje esantys fermentai ardo jungiamuosius audinius, dėl to mėsa tampa ypač minkšta. Taip pat mėsa netenka daug vandens, todėl tokią mėsą lengviau kepti, o ir skonis tampa gerokai sodresnis. Rinkdamiesi jautieną pastaruoju metu, mes renkamės 28 dienas brandintą „KITCHEN me“ produkciją, kurią galima rasti didžiuosiuose prekybos centruose. Ji niekuomet nenuvilia produkcijos ir išpjaustymo kokybe bei skoniu. Jei dažnai tenka pasukti galvą, kokią mėsos dalį rinktis – rinkitės brandintą jautienos antrekotą (rib – eye) niekuomet neprašausite! Ši mėsos dalis yra mūsų mėgstamiausia, kadangi turi nemažai riebalų, kurie, kepant mėsą, ištirpsta ir taip padaro kepsnį labai sultingu. Jei norisi šiek tiek „kūdesnio“ steiko, rinkitės brandintą išpjovą arba brandintą aberdynų-angusų mentės kepsnį.
Pasiruošimas. Dar viena labai svarbi gero steiko paruošimo taisyklė – prieš kepant mėsą palaikyti ją kambario temperatūroje bent kelias valandas, kad atšiltų. Tai labai svarbu, kadangi iš šaldytuvo išimtas kepsnys keps labai netolygiai (išorė apskrus, o vidus liks žalias ir šaltas). Kol mėsa ruošiasi kepimui, jokiu būdų neberkite ant jos druskos ir pipirų, kadangi druska ištrauks iš mėsos vandenį, o pipirai, patekę į karštą keptuvę, sudegs ir suteiks lengvą kartumą. Taip pat neberkite jokių kitų prieskonių ir nemarinuokite mėsos – kokybiškai jautienai to tikrai nereikia, ant iškepusio steiko pakaks užberti tik druskos ir pipirų.
Kepimas. Kaip ir minėjome, jei turite špižinę keptuvę – idealu! Jei neturite, turėtumėte išsiversti ir su turima. Nepriklausomai nuo keptuvės, ją įkaitiname iki super karštos temperatūros. Kuomet keptuvė pradeda rūkti, pats laikas dėti kepti mėsą įdėjus šaukštą sviesto. Pakepus kelias minutes apverčiame, įdedame šaukštą sviesto ir kelias skilteles nenulupto česnako. Kepant steiką kepimo laiką kartais gali būti sunku išmatuoti, kadangi jis priklauso nuo mėsos storio. Geriausias būdas išmatuoti kepsnio iškepimo lygio – vadovautis šiame video paaiškintu būdu. Mes manome, kad pats idealiausias steikas gaunasi pasiekus medium rare arba medium lygį.
Paskutinis žingsnis iškepus kepsnį – leisti jam pailsėti. Jokiu būdų negalima valgyti jo iš karto išėmus iš keptuvės, kadangi prapjovus išbėgs visos sultys. Dėl to reikia leisti mėsai pailsėti bent 10 minučių. Rekomenduojame tai daryti uždengus folijos lakštu, kad kepsnys per daug neatšaltų. Tik kuomet jis pailsi, ant viršaus užberiame ŠVIEŽIAI grustų pipirų ir jūros druskos. Patikėkite, jei steikas tikrai kokybiškas – jokių papildomų prieskonių ar pagardų nebeprireiks. Tačiau jei vis dėl to kažko trūksta – būtinai išbandykite mūsų siūlomą argentinietišką žolelių padažą, kurį rasite šiame recepte.
Už straipsnį dėkojame Maisto kelionei!